Specjalni goście na PLNOG24

Specjalni goście na PLNOG24

Podczas edycji w motywie lotniczym nie mogło zabraknąć na naszej scenie pilotów! Poznaj ich!

Wśród prelegentów PLNOG24 pojawią się zarówno profesjonalni piloci, jak i ci dla których latanie to jedna z wielu pasji. Dzięki swoim historiom pokażą jak blisko spokrewniona jest telekomunikacja z transportem powietrznym oraz jak wiele programiści mogą nauczyć się od pilotów!

Pierwszego z naszych gości raczej nie trzeba przedstawiać – Sebastian Kawa!

W światowej historii szybownictwa nie ma osoby, która mogłaby pochwalić się większą ilością tytułów. Na jego kolekcję medali składa się: 17 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale mistrzostw świata, 1 brązowy i 2 złote medale Światowych Igrzysk Lotniczych oraz 7 tytułów mistrza Europy. Każdy z tych medali to zmagania z rywalami, siłami natury i własnymi słabościami. Sebastian Kawa lata na szybowcach od 1988 roku. Z zawodu lekarz, prywatnie mąż i ojciec dwóch córek.

Tytuł: „Między szczytami a niebem – sport szybowcowy.” 

Areny zawodów szybowcowych to naturalne i bardzo niedostępne tereny najpiękniejszych gór na świecie. Latanie w takich miejscach z użyciem energii pod postacią prądów powietrznych i bez silnika nie jest łatwe, wymaga opanowania wielu umiejętności i dużej wiedzy ale pozwala odwiedzić miejsca nietknięte ludzką stopą. Sebastian Kawa opowie podcza PLNOG24 o sile rywalizacji, wyzwaniach stojących przed lataniem w nieznane oraz o podejmowaniu decyzji pod presja. Przekonacie się, że branża IT i lotnictwo mają wiele wspólnego!

Nasz drugi prelegent udowadnia, że inżynierowie sieciowi czują się dobrze nie tylko w piwnicach, ale także znacznie, znacznie wyżej… 😉 Łukasz Trąbiński pracuje w branży telekomunikacyjnej i jednocześnie jest pilotem z licencją turystyczną oraz w trakcie procesu starania się o licencję zawodową. Stąd też temat jego wykładu chyba nikogo nie zaskoczy: 

Tytuł: Po co pilotowi internet?

Podczas tej prezentacji dowiecie się w jaki sposób internet jest wykorzystywany obecnie przez pilotów samolotowych. Zobaczycie jak, krok po kroku, tworzy się plan lotu z punktu A do punktu B. 

Poznacie ogólnodostępne serwisy:

– do sprawdzania pogody na planowanej trasie,

– do planowania przelotu w przestrzeni kontrolowanej i niekontrolowanej z pominięciem stref zakazanych

– mapy podejść VFR i IFR

– sprawdzania  stref tymczasowo wydzielonych, zarezerwowanych, niebezpiecznych itp.

– sprawdzania depesz NOTAM (z ang. Notice To AirMen)

Co więcej – spróbujemy on-line zaplanować lot (live demo)!

To gdzie lecimy?

Trzecim przedstawicielem żeglugi powietrznej będzie pracownik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz instruktor-kontroler ruchu lotniczego, od 15 lat pracujący na lotnisku Katowice – Wojciech Ścigała.

Zaczynał od BBSów i sieci trzepakowych, później jednak bakcyl lotniczy przyciągnął go na stałe do tej branży. Zainteresowania technologią i inżynierią pozostały jako hobby. Pilot szybowcowy, krótkofalowiec, miłośnik pingwinów i narciarstwa.

Tytuł: Dlaczego samolot leci?

Podczas prezentacji dowiemy się nie tylko o procesach i przebiegu przepływu danych między różnymi organami na ziemi (zarówno kontrola lotów, ale też szerzej), ale również o procedurach, które muszą się zadziać na wiele tygodni przed planowanym lotem. Poznamy też strukturę organizacji ruchu lotniczego i zasady nim rządzące!

 

Skip to content